Rusko

Petrohrad: průvodce

-3°C
Aktuálně
4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Petrohrad

Druhé největší město Ruska, které mohou pamětníci znát pod názvem Leningrad. Jeho situování je v severní části této velmoci, kde ústí řeka Něva do Finského zálivu. Pro Ruskou zemi představuje jeden z nejvýznamnějších přístavů. Název Petrohrad využívá město po referendu, které proběhlo v roce 1991. S městem se pojí řada významných historických událostí. Datum vzniku se váže s rokem 1703. Na jeho ploše o rozloze 1 439 km2 se nachází velká spousta pamětihodností a historicky významných objektů. Kvantum z nich je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Jen pro zajímavost, v Petrohradu je více jak 342 mostů. Petrohrad je mnohými činiteli označován za nejevropštější město Ruska, což také o mnohém vypovídá. Honosnost tohoto města lze spatřit na palácích, bulvárech a dalších ikonách.
 

Jaké nabízí Petrohrad památky a zajímavosti?

Co navštívit v Petrohradu

Petrohrad spojuje hned několik věcí v jeden velký celek, jež nadchne jakéhokoliv cestovatele. Je to kombinace zábavy a poznávání. To může v Petrohradu nabývat nejrůznějších podob. Právě kulturní a historické památky vás v tomto ruském městě zabaví na hodně dlouhou dobu.

Významných staveb je v Petrohradu více než dost. Od každého velké množství, takže na své si přijde opravdu kdokoliv. Začít můžete například paláci a úředními budovami. Za návštěvu stojí Aničkovův palác, Jusupovský palác, Menšikovův palác, ale i Mramorový palác. Obrovskou a nepřehlédnutelnou budovou je zimní palác s muzeem Ermitáž. Jeho tvůrcem byla dcera Petra Velikého. Vynechat byste neměli ani první stavbu v Petrohradu, kterou je Petropavlovská pevnost. Dále je to Palác Admirality. Mnohé cestovatele může zajímat i budova generálního štábu vybudovaná v klasicistním duchu. Od paláců lze postupně přejít ke kostelům a klášterům. Mezi ty významné patří rozhodně Katedrála svatého Petra a Pavla, Katedrála svatého Izáka nebo Kazaňská katedrála s nepřehlédnutelnou kopulí. Typickou ruskou architekturu lze zpozorovat na chrámu Vzkříšení Ježíše Krista. Zajímavý je kostel Ikony Matky Boží Vladimirské, jejíž zvonice vznikla v roce 1786. V Petrohradu byste neměli minout ani další monumenty, mezi něž se řadí Alexandrův sloup, jehož výška dosahuje 47,5 metru. Dílo z leštěného granitu je skutečně ohromující. K významným sochám tohoto města patří socha cara Petra I. Velikého a socha cara Mikuláše I. Petrohrad se samozřejmě může pochlubit i přemírou dalších originálních staveb. Z devatenáctého a dvacátého století pochází Dům knihy. Objekt, který vznikl podle návrhu architekta Pavla Suroza. Pokud dostane chuť zajít si do první evropské zahrady v Rusku, navštivte Letní sad a Letní palác Petra I. Velikého. Krásné a rozlehlé náměstí s památníkem prezentuje Martovo pole nebo se vydáte na uměle vytvořený ostrov Nové Holandsko. Petrohrad je směsicí mnohých stylů, jež z velké míry pochází i z Evropy. Dokazuje to například socha Švejka. Ano, toho Švejka z díla Jaroslava Haška. Ta je ve městě Petrohrad situována od roku 2003. Z novodobějších staveb můžete obdivovat například nejvyšší mrakodrap Evropy a Ruska, kterým je Lakhta Center.

S Petrohradem se pojí i desítky mostů přes řeky a kanály. Mnohé z nich jsou dokonce zvedací. Typickým příkladem je Dvorcový most. Prvním mostem ve městě byl Blagoveščenský most z roku 1850, od té doby jich vzniklo více jak 340. Petrohrad je díky těmto vodním kanálům označován za Benátky severu. V okamžiku, kdy byste se nabažili krás Petrohradu, můžete okusit i okolní zajímavosti, jakými jsou ostrovní pevnost Kronštadt nebo pověstný Petěrgof.

V Petrohradu se pochopitelně nemusíte věnovat pouze návštěvám pamětihodností. Oddávat se můžete i kulturním zážitkům. Ty vám mohou zprostředkovat Mariinské divadlo, Alexandrinovo divadlo a Michajlovské divadlo. Hodně oblíbené je i nakupování. Spoustu obchodů nejrůznějšího charakteru naleznete na Něvském prospektě nacházejícím se v Gostěném dvoře. Za zmínku stojí bujarý noční život, který je Rusům naprosto vlastní. Navštívit můžete hodně známých klubů, mezi něž se řadí klub Marshal.

Specifika místní kuchyně

Při procházkách po Petrohradu si budete moci povšimnout mnoha stravovacích zařízení, jež nemají s Ruskem moc společného. Lze zpozorovat evropský vliv na toto město. Přesto si mezi sushi bary a nejrůznějšími fastfoody přijdete na své a budete moci ochutnat speciality spojené s Petrohradem. Před každým hlavním jídlem si lze dopřát vynikající boršč, což je polévka z červené řepy. Další hodně oblíbenou je ta zeleninová, které se říká Soljanka, popřípadě zelná polévka Šči. V okamžiku, kdy se přesunete k hlavnímu chodu, udělá na vás dojem svíčkový Stroganov, masové šišky Šašlik nebo pověstné dušené maso Žarkoje. Spousta turistů si rádo pochutnává na taštičkách naplněných hovězím masem s trochou kysané omáčky. Takovému pokrmu se říká Pelmeni. Díky tomu, že Petrohradem protéká řeka Něva, jsou součástí jídelníčku také ryby. Každé dobré jídlo je zapotřebí zapít. V Petrohradu to bude určitě pivo Baltika nebo pověstná ruská vodka, jíž naleznete na každém kroku.

Když si budete chtít v Petrohradu pochutnat na dobrém jídle, navštivte některý z těchto vyhlášených podniků. Je to například Dans Le Noir?, Palkin, Katyusha Restaurant, Gogol, Troika, LoungeRoom nebo síť obchodů Kroška Kartoška, kde si na své přijdou hlavně milovníci brambor.

Počasí

Počasí v Petrohradu je vzhledem k situování tohoto města trochu nevyzpytatelné. Petrohrad se nachází v severnější části Ruska, takže nepočítejte s příliš slunným létem. Průměrné teploty se v červenci a v srpnu pohybují kolem 22 °C až 24 °C, což je příjemné klima. Počítat však musíte s vyšším množstvím srážek. V létě v Petrohradu prší asi nejvíce za celý rok. Jaro a podzim lze označit za chladnější období, protože průměrné teploty klesají k 8 °C až 12 °C. Na druhou stranu tolik neprší. Kdybyste se náhodou rozhodli navštívit Petrohrad v zimě, užijete si opravdovou ruskou zimu. Mohou za to teploty kolem -10 °C až -6 °C. Maxima mohou pochopitelně klesat ještě níž.

Bezpečnost

Petrohrad je určitě bezpečným ruským městem. Není třeba mít jakékoliv předsudky, ba naopak. Místní lidé jsou velice vstřícní a ochotní. Kriminalita je zde na průměrné úrovni ve srovnání s jinými evropskými městy. I když vám zde nic zásadního nehrozí, měli byste dodržovat několik obecných zásad. Na frekventovanějších místech si hlídejte osobní věci před zloději, cennosti raději nechávejte v hotelovém trezoru a v noci se nepouštějte do odlehlých čtvrtí mimo turistické dění. Přes den se není čehokoliv obávat.

Měna

Petrohrad je ve srovnání s evropskými městy levnou destinací pro dovolenou. I v porovnání s Českou republikou nenarazíte na žádné velké rozdíly. Ceny za zboží a služby vzrůstají pouze v turisticky atraktivních lokalitách a lepších hotelích či restauracích. Petrohrad rozhodně nevysaje vaši peněženku do dna. Zde je několik příkladů tamních cen.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 180 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 750 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 18 Kč

Doprava

Petrohrad je od České republiky poměrně vzdáleným ruským městem. Většina mapových tras se bude pohybovat kolem 1 900 kilometrů. Dobrodruzi jsou schopni takovou cestu urazit vlastním automobilem, popřípadě zvolíte autobusovou dopravu. Jízda autobusem může trvat kolem 34 hodin a náklady na jednosměrnou jízdenku se pohybují do 3 000 Kč. Jestliže si však chcete více užívat Petrohradu nežli trávit dlouhý čas na cestě, vsaďte na leteckou přepravu. Využít můžete přímých letů z Prahy na letiště Petrohrad Pulkovo, které se nachází asi 24 kilometrů od této ruské metropole. V letadle strávíte asi 2,5 hodiny a za letenku zaplatíte v průměru 5 000 Kč. Pak stačí vyřešit jen snadnou přepravu z letiště do města.

 • Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv dopravní prostředek, vždy vás zaveze na metro 2 Moskovskaya. Odtud dorazíte do centra za 45 minut a zaplatíte 35 RUB.
 • Z letiště na metro jezdí autobus č. 39 Ex. Doba jízdy je 25 minut a cena 30 RUB.
 • Obdobou této linky je autobus č. 39 se zastávkami, takže s delší trasou 35 minut. Cena je stejná 30 RUB.
 • Do centra se dopravíte i sdíleným taxi neboli maršrutkou K39 za 15 minut s cenou cca 45 RUB.
 • V okamžiku, kdy vás metro zaveze do centra Petrohradu, nabízí se vám hned několik možností, jak se po městě pohybovat.
 • Vzhledem k tomu, že řada památek je vždy situována na jednom místě nebo v blízkosti sebe, hodně oblíbená je pěší chůze v dané lokalitě.
 • Jízda na kole v Petrohradu není moc rozšířená a v podstatě ani město samotné není pro takový provoz příliš uzpůsobené.
 • Mezi hlavními částmi Petrohradu lze používat metro. Celkem je k dispozici 5 linek metra. Náklady na metro jsou od 35 RUB za žeton.
 • Po Petrohradu fungují spolehlivě autobusové linky. Cena za jednu cestu téměř kamkoliv po městě se pohybuje kolem 35 RUB.
 • Ještě oblíbenější, nežli autobusy jsou sdílená taxi. Minibusy, kterým se říká maršrutky. Ty jezdí v hodně častých frekvencích a dostanete se s nimi v podstatě kamkoliv. Náklady jsou o něco vyšší než u autobusu.
 • K dispozici jsou i místní taxi služby. Spolehlivé je Taxi 812, Taxi 777, Victory Square, St. Petersburg Airport Taxi. Pulkovo & City Transfers a další.
 • Taxi je lepší objednávat spíše v hotelích, kde máte jistotu spolehlivých a férových služeb. Alternativou se vám může stát služba Uber.
 • Využít lze také pronájem vozu. Ten se vyplatí spíše při cestování po okolí Petrohradu nežli v samotném centru.
 • Půjčovny aut ve městě jsou levnější nežli na letišti. Ceny za pronájem se mohou pohybovat od 1 300 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Rusko

 • Dostoevsky
  Rusko - Petrohrad
 • Helvetia
  Rusko - Petrohrad
 • Astoria
  Rusko - Petrohrad
 • Radisson Sas Royal
  Rusko - Petrohrad
 • Park Inn by Radisson Pribaltiskaya, Rusko-Petrohrad
  Rusko - Petrohrad
 • Author Boutique
  Rusko - Petrohrad
 • Hotel Corinthia, Rusko-Petrohrad
  Rusko - Petrohrad
 • Emerald
  Rusko - Petrohrad
 • Hotel Azimut, Rusko-Petrohrad
  Rusko - Petrohrad
 • Hotel RA Kuznechny 19
  Rusko - Petrohrad
 • Hotel Oktiabrskaya, Rusko-Petrohrad
  Rusko - Petrohrad
 • 4,2Dobré
  Petro Palace
  Rusko - Petrohrad

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé