Ibiza - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Španělsko

Ibiza: průvodce

20°C
Aktuálně
15.5°C
Průměrně

Ibiza

Španělský ostrov Ibiza lze označit za významné středisko cestovního ruchu. Tento překrásný ostrov leží ve Středozemní moři a je nedílnou součástí Baleárského souostroví. Svou rozlohou 571 km2 získal označení osmý největší ostrov Španělska. Ibiza se pyšní především členitým terénem, vysokými útesy, hustými lesy, ale také úchvatnými plážemi. Kolem jeho protáhlého tvaru se nachází hustý podmořský trávník. K těm nejvyšším vrcholům na ostrově patří Sa Talaia s výškou 475 metrů nad mořem. Hned v závěsu jsou vrcholy Puig Gros a Pug Formas. Ostrov Ibiza leží asi 90 – 150 kilometrů od pevniny a 80 kilometrů od nejbližšího ostrova, jímž je Mallorka. S Ibizou se pojí poměrně dlouhá historie, která sahá do doby až dva tisíce let před naším letopočtem.

Jaké nabízí Ibiza památky a zajímavosti?

Co navštívit na Ibize

Ibiza je v první řadě kulturním a zábavním centrem, kam se sjíždějí turisté z celého světa. Je to díky nekončícím hudebním festivalům, proslulé elektronické hudbě slavných DJ´s a osobitým plážovým párty. Z povahy místních obyvatel okusíte, jak rádi a pravidelně slaví. To je však pouze jedna stránka tohoto ostrova. Ta druhá může být stejně zajímavá a pojí se především s historií a přírodou.

Primárním historickým centrem ostrova je stejnojmenné hlavní město Ibiza, které je mnohdy označováno jako Eivissa. Právě zde se nachází proslulé čtvrti, jakými jsou La Marine, Dalt Vila a další, kde okusíte především starobylé opevnění a historické objekty. Z hlavního města se můžete přesunout na jiné místo, jímž bude San Antonio se spoustou kostelů, jeskyní a přemírou zábavy. Na své si přijdete také ve městě Santa Eulária, kde lze pozorovat kontrast moderní čtvrti Sa Villa Nova s těmi historickými. Obdivovat lze římský akvadukt, kostel Església de Santa Eulália, ale i hlavní ulici Rambla de Santa Eulália. Pokud vyrazíte na kopec Puig des Molins, domůžete se celkem velké dávky historie, která se skrývá v archeologickém muzeu Museu Monografic des Puig des Molins. Za zhlédnutí stojí strážní věž Torre de ses Portes nacházející se u přístavu Sa Canal. Z historického pohledu by vám nemělo ujít naleziště fénického osídlení Poblat Fenici de sa Caleta.

Na ostrově Ibiza vás neminou ani různé přírodní skvosty, kam rozhodně patří přírodní park Ses Salines. Ten je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO pro svoji pestrou a bohatou faunu a flóru. Okusit můžete například krásy oblíbené hory Sa Talaiassa, jež je označována jako strážná věž. Podobným místem jsou třeba hory San Josep, kde se nachází hora Es Vedra označovaná jako katedrála Středomoří. Zapomínat byste neměli ani na krásné pláže ostrova Ibiza, mezi které se řadí asi ta nejvyhledávanější Playa d´en Bossa.

Vedle nekonečné zábavy, nočního života a diskoték se na Ibize můžete věnovat i řadě ostatních příjemných činností. Je to například proslulý západ slunce na břehu zátoky San Antonio. Když zapomenete na nákupní centra se suvenýry, můžete se přesunout k pohybovým aktivitám. Hodně populární je třeba golf, minigolf, poznávací výlety po Ibize ze hřbetu koně, ale také spousta vodních sportů. Díky tamním podmínkám turisty nejvíce láká windsurfing a pronájmy menších plachetnic. S profesionálními instruktory můžete objevovat také krásy mořského dna. Jen dávejte pozor na to, že lov ryb je při této činnosti zakázaný.

Specifika místní kuchyně

Při nahlídnutí do ibizské kuchyně zjistíte, že velký důraz je kladen především na jednoduchost. To je dáno tradicemi. Většina pokrmů byla v dřívějších dobách připravována v jediné nádobě. Používány byly plodiny z ostrova, kam patřily ryby, ovoce, zelenina a oblíbený olivový olej. S takovými modely přípravy a receptů se můžete setkat i v dnešní době. Pokud se zaměříte na tradiční ibizskou kuchyni, pak můžete okusit maso králičí, kuřecí, jehněčí a vepřové, dále jsou to různé bylinky, máta, šafrán a ostatní.

Když na Ibize začnete předkrmem, určitě vyzkoušejte smažené chobotnice Frit de Polp, česnekovou pomazánku Allioli nebo bramborovou omeletu Tortilla Espanola. Mezi polévkami jednoznačně vedou ty z ryb a mořských plodů. Důkazem toho je Sopa Pecado. Jako hlavní pokrm lze doporučit rejnoka s česnekovou omáčkou Borrida de Rajada, vepřové maso s rýží Arroz de Matanza, sušený rybí salát Ensalada de Crostes a maso s mořskými plody a rýží Arroz la Marinera. Vaším posledním chodem by se měly stát dezerty, na nichž si na Ibize jistě také pochutnáte. Jsou to třeba mandlové koláčky Magdalenas de Almendras, koblihové těsto v podobě osmažených kroužků Bunuelos, ale i dezert v podobě pudinku Greixonera. K jídlu se pochopitelně podávají i lahodné nápoje. Pokud místo vody dáte přednost něčemu alkoholickému, můžete vyzkoušet místní vína Vins de la Terra Eivissa, pivo z ibizského ječmene Islena, popřípadě silnější bylinný likér Hierbas Ibicencas.

Počasí

Počasí na Ibize je slunné a pro letní dovolenou jako stvořené. Není se čemu divit, protože Ibiza je svým situováním součástí Baleárského souostroví a klima zde je opravdu příjemné. To znamená léto bez dešťových přeháněk a teploty překračující hranici 31 °C. Návštěvu ostrova Ibiza můžete plánovat již od června do října, kdy ty nejnižší teploty jsou nad 23 – 25 °C. I teplotu moře si v hlavní letní sezóně oblíbíte. Přes 25 °C je určitě vynikajících. Deštivé období přichází nejčastěji koncem září a největší intenzita je zhruba od října do listopadu. Celkový počet deštivých dnů spočítáte na obou rukách. V zimě, to znamená od prosince do února klesají teploty k 13 – 15 °C.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že Ibiza je zábavním a kulturním rájem, je dobré se v rámci bezpečnosti držet několika pravidel. Určitě se nad ránem nepotulujte kolem klubů a diskoték, odkud se budou na hotelové pokoje hrnout opilí turisté. Právě s nimi mohou vznikat zbytečné konflikty. V největší turistické sezóně je dobré hlídat si své osobní věci na plážích. I když je na ostrově malá kriminalita, nikdy nevíte, kdy vám nějakou cennost při koupání v moři odcizí jiný turista. Z toho důvodu je lepší nechávat si cennosti v hotelovém trezoru. Rozhodně je nenechávejte bez dozoru, a to ani na sedačce pronajatého automobilu.

Měna

Dovolená na Ibize je pochopitelně spojena s vyššími náklady oproti České republice. Tento zábavní ráj se vám prodraží především v restauracích a v nejrůznějších klubech. V běžných supermarketech budete schopni nakupovat za průměrné ceny. Místní suroviny lze dokonce zakoupit relativně levně. Zde je několik orientačních příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Láhev vína středí kategorie 0,75 litru = od 250 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 100 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Cestu na ostrov Ibiza řešte výhradně leteckou dopravou. Ta patří k těm nejrychlejších a pochopitelně i nejlevnějším. Letiště na Ibize se nachází kousek od města Eivissa. Doba letu z Prahy trvá přibližně 2,5 hodin. Náklady na letenku se v rámci přímých letů pohybují kolem 9 000 Kč až 10 000 Kč. Pokud byste zvolili cestu na Ibizu s přestupem nebo s odletem z Německa, můžete cenu letenky ponížit o třetinu nebo dokonce až o polovinu. Pak stačí už jen vyřešit cestu z letiště do nejbližších měst podle toho, kde budete trávit dovolenou.

 • Pokud jedete do města Santa Eulária, Es Canar a tímto směrem, využijte autobusovou linku č. 24. Cesta trvá asi 30 minut a tato linka nezastavuje ve městě Eivissa.
 • Trasa směrem do Santa Eulária a Es Canar je zajišťována autobusovou linkou č. 9.
 • Autobusová doprava na Ibize patří k těm levným a je dostupná i v malých přímořských vesnicích.
 • Po Ibize jezdí také speciální autobusy označované jako Discobus. Jejich název je jasně vypovídající. Obrážet s nimi můžete diskokluby ve velkých městech.
 • Všechny autobusové zastávky jsou vybaveny jízdním řádem a linky jezdí v pravidelných intervalech.
 • Když pojedete z letiště taxíkem do města Eivissa, oproti autobusu si připlatíte. Cena bude kolem 15 EUR.
 • Při nočních jízdách taxíkem si vůči standardní ceně připlatíte nějaké to procento navíc.
 • K ověřeným taxi službám patří San Joan de Labritja, Santa Eularia des Riu, Sant Josep de sa Talaria a Sant Antoni de Portmany.
 • Využít lze i pronájem automobilu. Autopůjčovny jsou ve velkých městech a turistických letoviskách. Ceny pronájmu jsou od 1 500 Kč na den.
 • Pokud budete chtít navštívit i pláže a jiná hůře dostupná místa, pronajměte si vozidlo 4x4.
 • Při parkování ve městech respektujte to, že žluté čáry prezentují zákaz stání a modré čáry vyznačují placená místa.
 • Mezi jednotlivými plážemi na Ibize lze využít také lodních taxi.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Španělsko

 • 8,7Skvělé
  Sirenis Hotel Goleta & Spa
  Španělsko - Ibiza
 • Azuline Coral Beach
  Španělsko - Ibiza
 • Hard Rock Hotel Ibiza
  Španělsko - Ibiza
 • Arenal Hotel
  Španělsko - Ibiza
 • Lakiki Apartments
  Španělsko - Ibiza
 • Apartamentos Central Park
  Španělsko - Ibiza
 • Azuline S'anfora
  Španělsko - Ibiza
 • Cartago Hotel
  Španělsko - Ibiza
 • Grand Palladium White Island R
  Španělsko - Ibiza
 • Cartago
  Španělsko - Ibiza
 • Playasol Marco Polo I
  Španělsko - Ibiza
 • Bellamar Hotel Beach & Spa
  Španělsko - Ibiza

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé