Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Cesta autem do Řecka

Cesta autem do Řecka

Řecko je překrásnou a slunnou destinací, která každoročně láká přemíru turistů. Je pravdou, že většina lidí je zvyklá cestovat do Řecka prostřednictvím letecké dopravy. Z České republiky je to do Řecka vzdušnou čarou asi 1 350 kilometrů. Tuto vzdálenost uletíte v letadle asi za 2 hodiny času. Nepřemýšleli jste ale někdy o tom, že byste se do Řecka vydali autem?

Ano, taková cesta může trvat dokonce až tři dny. Je však pravdou, že vám přinese spoustu poznání a dobrodružství. Záleží pouze na vás samotných, jaké trase dáte přednost, jak moc vybočíte z hlavních směrů kvůli objevování a co všechno byste chtěli vidět. Jestliže máte v úmyslu vyrazit do Řecka autem, přinášíme vám tři charakterově odlišné varianty cest, které se stanou vodítkem pro plánování nezapomenutelné dovolené v Řecku.

Kromě tradiční cesty přes Srbsko a Makedonii vás seznámíme ještě s trasou realizovanou přes Rumunsko a Bulharsko. Nakonec padne zmínka i o cestě přes Chorvatsko a Albánii.

Autem do Řecka přes Srbsko a Makedonii

Na úvod vám představíme pravděpodobně tu nejrychlejší cestu autem do Řecka, jejíž výhodou bude hlavně klid a pohoda, jež vás budou doprovázet při projíždění jednotlivými destinacemi. V žádné z nich obvykle nečekají žádné komplikace a složitosti. Držet se budete především hlavních rychlostních tahů. Průjezd probíhá pouze přes země Evropské unie, takže nemusíte řešit ani jiné cestovní doklady nežli řidičský průkaz a občanský průkaz.

Tato trasa je českými dobrodruhy hodně vyhledávaná a její průběh je následující.

 • Bratislava (Slovensko)
 • Budapešť (Maďarsko)
 • Bělehrad a Niš (Srbsko)
 • Kumanovo a Enzonoi (Makedonie)
 • Soluň (Řecko)

Délka této trasy je pravděpodobně nejkratší ze všech, které vám ještě v následujících řádcích budeme prezentovat. Vzdálenost z Prahy je přibližně 1 550 kilometrů. Délka celé cesty může být realizována do 24 hodin podle toho, jak dlouhé budete dělat přestávky, jestli se budete při řízení střídat a zda neplánujete v některých místech setrvat trochu déle.

Co by vás určitě mělo zajímat, jsou dálniční poplatky a mýtné. Na Slovensku je to 10denní dálniční známka za 10 EUR (cca 260 Kč) a měsíční dálniční známka za 14 EUR (cca 364 Kč). V Maďarsku si můžete koupit 10denní dálniční známku za 12,1 EUR (cca 315 Kč) nebo měsíční dálniční známku za 18,9 EUR (cca 492 Kč). V Srbsku a Makedonii počítejte s tím, že vám bude účtováno mýtné podle toho, jak dlouhou vzdálenost po dálnicích urazíte. Zde je seznam zpoplatněných úseků v Srbsku. Náklady na průjezd se budou pohybovat kolem 500 Kč. Aktuální mýtné v Makedonii naleznete zde. Průjezd touto zemí vychází přibližně na 200 Kč. O Řeckém mýtném se zmíníme až v závěru článku.

Autem do Řecka přes Rumunsko a Bulharsko

Pokud do Řecka nechcete cestovat přes Srbsko a Makedonii, existuje pochopitelně alternativa, která se vám sice protáhne o delší čas a vzdálenost, na druhou stranu se budete moci kochat překrásnou přírodou. Tu naleznete hlavně v Rumunsku. Vaše cesta pak bude pokračovat přes Bulharsko. I v tomto případě máte jistotu, že cestujete výhradně po evropských destinacích. Na cestě vás zdrží především horší stav silničních komunikací v Rumunsku, na druhou stranu se vám plně otevřou překrásná panoramata této země. Průběh této trasy vypadá nějak následovně.

 • Bratislava (Slovensko)
 • Budapešť a Szeged (Maďarsko)
 • Arad, Temešvár a Drobeta-Turnu Severin (Rumunsko)
 • Vidin, Montana, Sofia a Sandanski (Bulharsko)
 • Soluň (Řecko)

Délka trasy má asi 1 780 kilometrů a strávíte na ní pochopitelně o několik hodin více nežli v případě Srbska a Makedonie, kde jedete převážně přes hlavní rychlostí tahy. Tady tomu tak být úplně nemusí. Co se týče nákladů, vychází hodně obdobně. Cestou přes Rumunsko a Bulharsko si budete kupovat jen dálniční známky s odpovídající platností. Na Slovensku je to 10denní dálniční známka za 10 EUR (cca 260 Kč) a měsíční dálniční známka za 14 EUR (cca 364 Kč). Při průjezdu Maďarskem zaplatíte za 10denní dálniční známku 14 EUR (cca 346 Kč) a za měsíční dálniční známku 19 EUR (cca 470 Kč). Pak vás bude čekat rumunská dálniční známka. Ta 7denní stojí 3 EUR (cca 78 Kč) a měsíční 7 EUR (cca 182 Kč). V Bulharsku zaplatíte za 7denní dálniční známku 8 EUR (cca 208 Kč) a za měsíční dálniční známku 15 EUR (cca 390 Kč). O nákladech na řecké mýtné se zmíníme v závěru článku.

Autem do Řecka přes Chorvatsko

Poslední a pravděpodobně nejdelší možnou volbou je cesta do Řecka přes Chorvatsko. Je to taková prodloužená dovolená, která následně vede přes Černou horu a Albánii. Je sice pravdou, že podobná trasa dosahuje vzdálenosti 1 850 kilometrů, což není o mnoho více než dvě předchozí. Na druhou stranu máte více možností zastávek ve slunném Chorvatsku a taková cesta do Řecka se může s přehledem protáhnout na dva až tři dny. V rámci této pomyslné vyhlídkové cesty se držte následujících záchytných bodů.

 • Bratislava (Slovensko)
 • Maribor (Slovinsko)
 • Zagreb a Dubrovník (Chorvatsko)
 • Budva (Černá hora)
 • Tirana, Sarande a Kavavia (Albánie)
 • Soluň (Řecko)

V tomto případě počítejte s těmito dálničními poplatky a mýtným. Trasa vede přes Rakousko, kde byste si měli zakoupit 10denní dálniční známku za 9 EUR (cca 234 Kč) nebo 2měsíční dálniční známku za 26,2 EUR (cca 682 Kč). Dále budete potřebovat slovinskou dálniční známku. Na 7 dní stojí 15 EUR (cca 390 Kč) a na měsíc stojí 30 EUR (cca 780 Kč). V Chorvatsku vás čeká jednorázové mýtné kolem 1 000 Kč, což si můžete ověřit zde. S poplatky v Černé hoře a v Albánii si nemusíte dělat starosti, protože zde se nic podobného nevybírá. Nakonec je tu ještě mýtné v Řecku.

Mýtné v Řecku

Pro úplnost zmíníme, jak je to s mýtným v Řecku, kterému se pochopitelně nevyhnete, pokud využijete dálničních tahů. Připravte se na to, že v zemi jsou zpoplatněny i některé tunely a mýtný systém je provozován hned několika společnostmi najednou. Pro představu uvedeme, že z Athén do Soluně zaplatíte kolem 20 EUR (cca 520 Kč). Níže se můžete inspirovat v tabulce s dalšími mýtnými úseky.

Trasa

Cena

Evzoni – Athény 37,35 EUR
Evzoni – Chalkidiki 1,8 EUR
Evzoni – Igoumenitsa 10,8 EUR
Athény – Kalamata 16,6 EUR
Athény – Patras 14,2 EUR
Athény – Sparta 16,35 EUR

Celkové náklady na cestu autem do Řecka

Jestliže se chystáte na dovolenou v Řecku s délkou trvání 7 dní, pak můžete vycházet z níže prezentované tabulky orientačních nákladů. Ty se mohou pochopitelně měnit podle toho, jak dlouho se zdržíte na cestě v jednotlivých destinacích. Vycházejme z toho, že průměrná spotřeba vašeho vozu je 7 litrů na 100 kilometrů.

Trasa do Řecka

Poplatky

Náklady na benzín

Celková cena tam/zpět

Čas

Vzdálenost

Přes Srbsko a Makedonii cca 3 000 Kč 4 774 Kč 12 548

20 - 24 hodin

1 550 km

Přes Rumunsko a Bulharsko cca 2 200 Kč 5 482 Kč

13 164 Kč

22 - 26 hodin

1 780 km

Přes Chorvatsko cca 4 000 Kč 5 698  Kč

15 396 Kč

24 - 28 hodin

1 850 km

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.