Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Portugalsko: průvodce

20°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
PT flag

Portugalsko

Hodnocení průvodce: 9.3

Zlaté pláže, starověká města a idylické scenérie. Přesně těmito slovy lze charakterizovat Portugalsko neboli Portugalskou republiku. Země, na které se nesmazatelně zapsal duch minulosti. Překrásná pohoří, malebné vesnice, dlážděná náměstí, ale i hluboké lesy. Všechno tohle vám předloží Portugalsko ve své nejryzejší podobě a jednoduchosti. Připravit byste se určitě měli také na lahodné gastronomické zážitky a svěží rytmus Portugalska, jenž se nese v duchu zábavy, tanců a společenského posezení.

Portugalsko je situováno v jihozápadním cípu Pyrenejského poloostrova. Jedinými sousedy Portugalců jsou tedy Španělé. Vaše dovolená v Portugalsku může nabývat nejrůznějšího charakteru. Od poznávání hlavního města Lisabon až po přírodní skvosty, mezi které se řadí spousta horských pásem. K těm významným patří určitě Serra do Gerez, Serra se Estrela, ale i pahorkatina Alentejo. Nedílnou součástí Portugalska jsou také dvě velká souostroví Madeira a Azorské ostrovy. K nejznámějším řekám patří Douro, Tajo a Guadiana.

Průvodce pro oblíbené destinace: Portugalsko

Co navštívit v Portugalsku

Dovolená v Portugalsku vybízí k realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Oblíbené jsou například projížďky na motocyklech či vybrané outdoorové aktivity. Mezi ně rozhodně patří lezecké výlety. Výjimkou nejsou ani plážové sporty a vodní radovánky, včetně surfingu. Pokud zrovna nechcete prozkoumávat nedotčená místa Portugalska v terénním voze, vydejte se ke snadno dostupným pamětihodnostem a přírodním krásám této země.

A začít můžete třeba u hlavní metropole Portugalska, kterou je Lisabon. Město, v jehož útrobách budete obdivovat řadu zajímavých staveb. Pomyslným odrazovým můstkem se stane Torre de Belém. Jedna z významných pevností na řece Teja. Za zmínku stojí i kostel Mosteiro dos Jerónimos a kostel Convento do Carmo ve čtvrti Baixa. Zavítat můžete i k jednomu z nejdelších mostů s délkou 2,3 kilometrů. Ten nese název Ponte 25 de Abril.

Jestliže prahnete po historii, daleko většího ducha bude mít tzv. portugalský Řím. Přesně tak je označováno město Braga, kde stojí hrad Torre de Menagem ze 14. století a objekt zvaný Casa do Raio. Když už budete poznávat krásy Bragy, neopomínejte ani na nedaleké poutní místo Bom Jesus do Monte, k němuž vedou dlouhé schody. Je jich celkem 116.

Velkým turistickým lákadlem je město Porto, které se vyjímá svým historickým pojetím. V roce 2001 se stalo Evropským městem kultury. Vyhledávaným cílem je katedrála , slavné knihkupectví Livraria Lello a most Ludvíka I. známý jako Ponte de Dom Luís I. Přezdívá se mu Eiffelův most. S Portem se pojí také místní vinné sklepy. Jednou z nejznámějších oblastí je Vila Nova de Gaia. Z pohledu historie se v Portugalsku ovšem nemusíte omezovat. Výlet si naplánujte třeba ke keltské osadě Citania de Briteiros, kde jsou situovány unikátní lázně. Chcete-li poznat nejstarší univerzitu země, pak směřujte do města Coimbra. Slavný je klášter Kristova Řádu zanesený na seznamu světového dědictví UNESCO.

Portugalsko je doslova protnuté zajímavými městy, z nichž každé nabízí něco trochu jiného. Třeba takové Faro osloví návštěvníka především svou historickou částí. Za zmínku stojí místní katedrála, opevnění Cidade Velha z 9. století a přírodní park Ria Formosa. Ve městě Beja budete obdivovat Nossa Senhora da Conceicao. Město Évora je pak vyhledávaným místem pro svůj pověstný chrám Templo Romano a kostel São João Evangelista. Neopomínejte ani na pohádkové město Sintra, kde se vyjímá nejstarší palác Portugalska označovaný jako Palácio Nacional. Výzvou se však stane i Castelo de Mouros a Palácio da Pena. Naopak trochu jiný pohled na tuto zemi nabízí přímořské letovisko Cascais, popřípadě si můžete užít noční život města Albufeira.

Portugalsko, to ovšem není jenom krása historických měst. K poznávání vybízí také přírodní zajímavosti. Mezi ně se řadí například Národní park Serra de Estrela. Právě zde se nachází nejvyšší hora na pevninské části Portugalska dosahující výšky 1993 metrů nad mořem. Její název je Torre. Vsadit můžete také na Národní park Ria Formosa, kde se rozprostírá spousta vodních ploch a ostatních přírodních zajímavostí. Tento národní park najdete v oblasti Algarve. Je nepochybné, že Portugalsko si zamilujete se všemi jeho přednostmi.

Místní kuchyně

V Portugalsku se nejčastěji setkáte s přímořskou kuchyní, která je vyplněna hromadou mořských plodů. Velice oblíbenými ingrediencemi jsou brambory, rýže a středomořský olivový olej. Velice často narazíte na používání kozího a ovčího sýra, včetně různých druhů koření. Pokud si chcete pochutnat na typických portugalských specialitách, pak okuste nejznámější polévku Caldo verde, znamenitě připravovanou tresku Bacalhau nebo dejte přednost tresčím koláčům zvaným Bolinhos de bacalhau. Jestliže máte rádi španělskou paellu, zkuste její portugalskou napodobeninu Arroz de marisco. Dále je to ještě dušený pokrm z ryb Caldeirada, mořské plody Cataplana či plátek opečeného hovězího masa Bife.

Ryby nejsou jedinou předností portugalské kuchyně. Co byste řekli na dušené hovězí, vepřové a kuřecí maso se spoustou dalších ingrediencí? Právě jemu se říká Cozido à Portuguesa. Pokud k vašim oblíbeným dochucovadlům patří koriandr, neopomínejte na jídlo Carne de porco à alentejana. Vynikající je také kořeněná černá jitrnice Morcela a sušená uzená šunka Presunto. Součástí portugalské kuchyně je i spousta sladkostí. Národním sladkým jídlem je Pastel de nata. Ochutnat ovšem můžete i pečivo s tvarohovou náplní Queijada a malé košíčky s bílými fazolemi Pastel de feijão. Okuste také portugalskou alternativu rýžového nákypu s mlékem Arroz doce. Pro milovníky čokolády bude jasnou volbou dezert Mousse de chocolate. Nejoblíbenějším nápojem v Portugalsku je čaj, káva, portugalské víno, pivo a známá pálenka Aguardente, jíž se přezdívá hořící voda.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Portugalsko

 • 8,9Skvělé
  Smartline Amarilis
  Portugalsko - Praia Da Rocha
 • 8,3Skvělé
  Alfamar Beach & Sport Resort
  Portugalsko - Algarve
 • 8,6Skvělé
  Hotel Cheerfulway Acquamaris
  Portugalsko - Algarve
 • 7,8Dobré
  Lisabon - Hotel As Lisboa
  Portugalsko - Lisabon
 • od 19 459 Kč
  Pine Cliffs Resort
  Portugalsko - Algarve
 • od 27 179 Kč
  Aquashow Park
  Portugalsko
 • od 15 279 Kč
  Olissippo Castelo
  Portugalsko - Lisabon
 • Epic Sana (Falésia)
  Portugalsko - Algarve
 • Oriental
  Portugalsko - Praia Da Rocha
 • Dunamar
  Portugalsko
 • Vila Petra
  Portugalsko - Algarve
 • od 16 609 Kč
  Jardim Do Vau
  Portugalsko - Algarve

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé