Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jak na dovolenou? Výhody a úskalí letadla, auta, vlaku, autobusu a kol

Jak na dovolenou? Výhody a úskalí letadla, auta, vlaku, autobusu a kol

Letní dovolená není pouze o cílové destinaci, ale také o zvoleném způsobu cestování. Do které destinace se vypravit letecky? Kam se vyplatí cestovat automobilem? Jaké výhody poskytuje cestování autobusem či vlakem? A proč na dovolenou vyrazit třeba na kole? 

Komfortní letecká dovolená

Letecká dovolená je naprostým standardem při cestování do vzdálenějších destinací. Pryč jsou již doby, kdy se do Řecka cestovalo několik dní autobusem, a cestující strávili půl dovolené zotavováním z cesty. 

Výhody letecké dovolené:

 1. Rychlá a komfortní doprava.
 2. Snadno se dostanete i do vzdálených destinací.
 3. Jedná se o nejbezpečnější typ dopravy.

Nevýhody letecké dovolené:

 1. Příjezd na letiště dvě hodiny před odletem.
 2. Kontroly na letišti.
 3. Omezená váha a počet zavazadel.

Nejčastěji čeští turisté létají na dovolenou do přímořských destinací, které lze snadno poznat i bez vlastního vozu. Ve všech destinacích jsou dostupné půjčovny skútrů a automobilů.

Vhodné destinace pro dovolenou letecky:

Svobodné cestování automobilem

Dovolená automobilem je mezi českými turisty dlouhodobě nejoblíbenější. Automobil poskytuje svobodu v přestávkách i zajížďkách na turistická místa a za nákupy. Navíc autem převezete více zavazadel než letecky. Nevýhodou dovolené automobilem je riziko zdržení v kolonách a nenadálé technické potíže. Při cestování je nutné také počítat s dálničními poplatky a s dražším benzinem v zahraničí.

Výhody cestování automobilem:

 1. Svobodné cestování.
 2. Nejste limitováni váhou a počtem zavazadel.
 3. Na dovolenou můžete vzít i domácího mazlíčka.

Nevýhody cestování automobilem:

 1. Riziko dopravních kolon a omezení.
 2. Dálniční poplatky.
 3. Náročná několikahodinová cesta pro řidiče.

Cestování na dovolenou automobilem se vyplatí do Chorvatska a dále k našim zahraničním sousedům. Před cestou je dobré sjednat si asistenční službu či havarijní pojištění.

Vhodné destinace pro dovolenou automobilem:

Autobusem bez starostí

Autobusové zájezdy jsou velmi oblíbené. K výhodám autobusové dopravy patří bezstarostné cestování s nízkými přepravními náklady. Turistům odpadají starosti s plánováním trasy, platbou dálničních poplatků a dalších nezbytností. Mírným negativem je nemožnost svobodného plánování přestávek a delší doby jízdy.

Výhody cestování autobusem:

 1. Bezstarostné cestování.
 2. Nízká cena dopravy.

Nevýhody cestování autobusem:

 1. Delší doba jízdy.
 2. Čas a délku zastávek určují řidiči.
 3. Spolucestující mohou být hluční.

Autobusem se nejčastěji jezdí do přímořských destinací. Oblíbené jsou také poznávací zájezdy do rakouských Alp a francouzské Provence. Využít lze i speciální autobusové zájezdy s přepravou kol.

Vhodné destinace pro dovolenou autobusem:

Vlakem za zážitky

Jízda vlakem na dovolenou nepatří k nejvíce využívaným způsobům cestování, za to poskytuje mnoho výhod. Cestování vlakem je rychlé, bezpečné, komfortní a především bezstarostné. Navíc nádraží jsou umístěna v centrech měst, tudíž ihned můžete vyrazit za objevováním nových míst. Oproti automobilům tak odpadá složité hledání parkování. 

Výhody cestování vlakem:

 1. Rychlá a bezpečná doprava.
 2. Cestování bez starostí.
 3. Komfortní cestování.

Nevýhody cestování vlakem: 

 1. Vyšší cena mezinárodních spojů.
 2. Přestupy mezi spoji.

Železniční doprava je vhodná jak pro poznávání krás Česka, tak i pro poznávání hlavních měst našich zahraničních sousedů. Většina spojů má navíc speciální vagóny pro přepravu jízdních kol.

Vhodné destinace pro dovolenou vlakem:

Nízkonákladová dovolená na kole

Na dovolenou se můžete vypravit také na kole. Cyklistické dovolené jsou vyhledávané nejen mezi příznivci cyklistiky, ale jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Dovolená na kolech poskytuje bezprostřední poznávání okolí s nízkými náklady. Negativem může být horší přeprava kol na delší vzdálenosti.

Výhody cestování na kole:

 1. Poznávání blízkého okolí.
 2. Nízké náklady.

Nevýhody cestování na kole:

 1. Ztížená přeprava bicyklů.
 2. Riziko přecenění fyzické kondice.

Pro rodinnou dovolenou na kole je jako stvořené poznávání krás jižní Moravy a Rakouska, které disponuje širokou sítí cyklostezek. Krásná a nenáročná je trasa z Lince do Vídně podél řeky Dunaj. Pro sportovní nadšence jsou vhodné cyklistické dovolené v Itálii a Francii.

Vhodné destinace pro dovolenou na kole:

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.