Jedete s dětmi do ciziny? Pozor na bezpečnostní pravidla! Kde je autosedačka povinná? | cKlub.cz

Jedete s dětmi do ciziny? Pozor na bezpečnostní pravidla! Kde je autosedačka povinná?

Při přepravě dětí ve vozidle jsou dnes v České republice autosedačky samozřejmostí, ratolesti menší než 150 cm a lehčí než 36 kg se bez nich neobejdou. Jak to ale funguje v cizině? Na jaké zádržné systémy je nutné pamatovat při cestě za hranice? A existují státy, kde na bezpečí tolik nehledí?

Kde rozhoduje o autosedačce věk a výška?

Bez autosedačky, popřípadě jiného vhodného zádržného systému, u dětí do 3 let a u ratolestí menších než 135 cm se neobejdete:

Hranice tří let platí i pro Řecko, autosedačku odpovídající věku a výšce ale v této zemi musí mít děti do 150 cm. V Norsku je vlastní bezpečnostní systém nutný pro děti do 4 let, starší musí používat bezpečnostní pásy.

S pětiletým limitem se lze pak setkat:

V Chorvatsku poté také platí pro děti od 5 do 12 let povinnost sedět v podsedáku a mít tříbodový bezpečnostní pás.

Jaká věková hranice platí v dalších státech?

Ve Švédsku musí být v zádržném systému děti do 7 let, ve Španělsku se bez autosedačky neobejdou děti do 10 let, sedí-li vepředu vedle řidiče je hranice posunuta na 12 let. 

Autosedačka je nezbytností u dětí mladších 12 let a menších než 150 cm:

V Rakousku platí pravidlo, že dítě mladší 14 let a menší než 150 cm potřebuje zádržný systém odpovídající normě ECE 44/03 nebo 44/04. Ve Spojeném království musí být děti v autosedačce do 14 let a do 135 cm.

Kde rozhoduje o autosedačce výška a váha?

Zatímco ve většině zemí jsou rozhodnými parametry věk a výška, najdou se i státy, které se řídí stejně jako Česká republika, výškou a váhou.

  • Finsko - Dítě menší než 135 cm musí být v autosedačce, nejde-li do auta autosedačka nebo jiný zádržný systém namontovat, obejdou se děti na zadních sedadlech bez nich, avšak pouze ty, které oslavily už třetí narozeniny.
  • Island - Děti menší než 100 cm a lehčí jak 36 kg musí být v autosedačce.
  • Slovensko - Děti menší než 150 cm a lehčí jak 36 kg musí být v autosedačce. Podsedák je povolen u dětí nad 125 cm a nad 22 kg.
  • Slovinsko - Děti do 150 cm musí mít bezpečnostní pásy nebo vhodný zádržný systém, a je jedno, zda sedí vepředu nebo vzadu.

POZOR: Dáváte-li dítě v autosedačce na sedadlo spolujezdce, pak vždy pamatujte na deaktivaci airbagu!

Kde se obejdete bez autosedačky?

I přestože o důležitosti dětských autosedaček není pochyb, najdou se země, kde nejsou povinné.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.