Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Cestování mezi státy EU a omezení nečlenských zemí

Cestování mezi státy EU a omezení nečlenských zemí

Občané Evropské unie mají po členských státech výrazně usnadněné cestování. K překračování vnitřních hranic členských států totiž postačí pouze občanský průkaz. Ne vždy je to ale pravda. Jaká pravidla platí pro cestování uvnitř i mimo EU? 

Ve kterých členských státech EU jsou hraniční kontroly?

Do Evropské unie patří v současné době 27 členských států. Pro vstup do EU jsou na vnějších hranicích a na mezinárodních letištích zavedeny hraniční kontroly. Dále po Evropské unii platí svobodný pohyb osob. Cestování bez hraničních kontrol a s občanským průkazem se ale vztahuje pouze na země schengenského prostoru, ve kterém nejsou všechny státy EU.

Státy EU

Pozn.: Tučně jsou označeny státy EU, které nejsou v schengenu.

Země, které nejsou členy schengenského prostoru, ale jsou členy EU, mají pro občany Evropské unie mnohdy mírnější pravidla vstupu. Příkladem je Chorvatsko, které je signatářem Schengenské dohody. Na cestující do Chorvatska se sice vztahují hraniční kontroly, ty jsou ale spíše formalitou a nepředstavují téměř žádné zdržení. Zároveň občané EU mohou do Chorvatska cestovat pouze na průkaz totožnosti.

Jak je to s cestováním do nečlenských států EU?

Evropských států, které nejsou členy Evropské unie, je 15. Tyto země mají zpravidla nastaven vlastní systém hraničních kontrol a ke vstupu požadují cestovní doklad, případně vízum. Přesto do některých nečlenských států EU lze cestovat stejně snadno, jako kdyby byly součástí Evropské unie. Důvodem je členství v schengenském prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). 

Státy, které nejsou v EU

Pozn.: Tučně jsou označeny státy EU, které patří do schengenského prostoru.

Cestování bez hraničních kontrol

Stěžejní pro bezproblémové cestování po Evropské unii je Schengenská dohoda, kterou akceptuje 26 evropských států. Výhodami cestování mezi členskými státy jsou:

  • překročení hranic v libovolném místě,
  • cestování na občanský průkaz,
  • absence hraničních kontrol.

To platí jak pro občany zemí Schengenské dohody, tak i pro cizince, které k svobodnému cestování opravňuje schengenské vízum. Cizinci zároveň musí na vnějších hranicích schengenského prostoru projít hraniční kontrolou. 

Čím cestovatele omezují hraniční kontroly?

Státy, které nepatří do schengenského prostoru, upravují vstup cizinců na své území podle vlastní legislativy. Jaké jsou tedy povinnosti turistů cestujících do zemí mimo Schengen?

  • vstup do země pouze přes hraniční přechody,
  • předložení cestovních dokladů, případně víza,
  • absolvování hraniční kontroly.
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.